zęby

Jak pielęgnować zęby?

Niestety wśród wielu osób na całym świecie , zarówno wśród dzieci jak i  wśród  osób dorosłych, stomatolog, budzi lęk. Mimo tego typu uprzedzeń, zawód ten jest niezwykle potrzebny, wręcz niezbędny. Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, osoby wykonujące ten zawód zwane były: stomatologami, następnie dentystami, a dziś normy dozwalają użycie obu form nazw. W Polsce można uzyskać tytuł stomatologa po ukończeniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, w którym nauka trwa pięć lat. Lekarz dentysta upoważniony jest do leczenia schorzeń zębów, dziąseł, jamy ustnej, oraz przedniej części twarzowej.

Archeolodzy udowodnili, że dziedzina tej nauki istniała już w czwartym tysiącleciu. Informację tą potwierdziło w swoim czasie prastare znalezisko  czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania. Odnaleziona ona została w małej miejscowości  w Pakistanie. Istnieje sporo  róznorodnych  specjalności dentystycznych. Między innymi jest to stomatologia dziecięca, która zajmuje się takimi zagadnieniami, jak: ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania,  leczenie zębów mlecznych, leczenie chorób błony śluzowej u dzieci, oraz profilaktyką próchnicy. Kolejną dziedziną jest ortodoncja. Zajmująca się ona profilaktyką i leczeniem wad zgryzu. Coraz z częściej ze względu na swoje zadanie nazywana jest ona ortopedią szczękową. Stomatolog może także ukierunkować swoje działania w dziedzinie, który poświecony jest profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych.

Trudną specjalnością stomatologiczną jest chirurgia szczękowo-twarzowa. Zajmuje się ona leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej i części twarzowej głowy. W Unii Europejskiej stomatolog chcąc wykonywać tę specjalność musi uzyskać specjalną formę dyplomu dentysty i dyplomu lekarza. Elementem zawodu stomatologa jest także protetyka stomatologiczna. Jej działalność poświęcona jest odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, oraz uzupełnianiu protetycznemu. Stomatolog połączą tu zęby naturalne, zachowane, ze sztuczną protezą, za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *